Pronájem nebo nákup auta, co je výhodnější pro cizince v ČR?

09.06.2020

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Pronájem automobilu může být oproti jeho vlastnictví mnohem výhodnější. Tuto možnost mají i cizinci. Za jakých podmínek a jaké výhody má pronájem aut pro cizince?

Koupit nebo pronajmout?

Obecně závisí odpověď na otázku ohledně koupi vlastního automobilu primárně na konkrétních podmínkách daného jednotlivce.

Auto se obvykle nevyplatí kupovat tomu, kdo nejezdí příliš často. Stejně tak se příliš nevyplatí tehdy, když necestujete na delší vzdálenosti. Provoz auta lze považovat za poměrně finančně náročnou záležitost.

Nezáležení ani tak na samotné ceně pořizovací, ale na dalších výdajích za palivo, servis i pravidelná pojištění. Veškeré náležitosti si navíc musí zajistit sám majitel. Pronájem automobilu je tak vhodný pro všechny, kteří chtějí auto používat bez starostí.

pronájem auta cizincům

Takto náklady i další náležitosti nese pronajímatel. Nájemce v podstatě plní pouze roli uživatele. Konkrétní podmínky je tak nutné dimenzovat na aktuální situaci a podmínky.

Náklady na krátkodobou zápůjčku nejsou nijak závratné a v případě pravidelného zapůjčování si automobilu je v ceně prakticky vše od pravidelného servisu přes dálniční známku.

S nadsázkou řečeno platí, že zákazník pouze jezdí a nemusí se starat. K dispozici má navíc vždy nové auto. V případě, že cizinec pracuje v ČR na základě krátkodobého víza a potřebuje auto, jde o ideální řešení.

Podmínky pronájmu vozu

Standardně musí řidič pro zapůjčený vůz přijít s platným občanským a řidičským průkazem. U cizinců je to obdobné, nutné je doložit zejména doklad s adresou trvalého pobytu. Dále také může být kromě dokladů totožnosti nutný rovněž platný cestovní pas.

Součástí nájemného za automobil je také vratná kauce. V platbě za nájemné se zahrnuje i zákonné pojištění. Nájemce by si měl také pamatovat, že vozidlo standardně dostane s plnou nádrží. A jako takové jej musí i vrátit.

Veškeré náležitosti jsou uvedeny v řádně uzavřené nájemní smlouvě. Její platnost je na dobu neurčitou. V případě potřeby lze navíc pronájem s dostatečným předstihem variabilně prodlužovat. Zejména změnu bydliště, případně další změny, které mají vliv na plnění závazků plynoucích ze smlouvy, musí nájemce oznámit.

zapůjčení auta cizinci

Vycestovat za hranice je i s půjčeným vozem možné. Tuto skutečnost však musí zájemce nejprve půjčovně ohlásit. Pakliže by vyjel bez souhlasu půjčovny, bere na sebe riziko z hlediska případné pojistné události. Tu by musel následně řešit sám.

Pouze ve velkých městech?

Pronájem automobilu je dnes již velmi dobře rozšířený a dostupný nejen v rámci velkých měst. Díky tomu se jedná o službu, kterou může využívat velmi široké spektrum uživatelům, a to nejen tuzemských občanů, ale i cizinců pracujících v ČR.

Také pro cizince se jedná o velmi výhodnou volbu, která jim umožňuje využívat vozidlo například pro pravidelné dojíždění za prací. Oblíbená je tato alternativa zejména mezi mladší generací, která je velmi flexibilní z hlediska pracovního i soukromého života a pronájem vozidla jejich potřebám odpovídá.

Často kladené dotazy

Voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid commodi consequat. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim laborum.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt