S nouzovým stavem, který uzavřel hranice, se začala hojně skloňovat problematika tzv. pendlerů. Kdo vlastně jsou a jaká je jejich současná situace?
Kdo je pendler
Pendler je tzv. přeshraniční pracovník, tedy osoba, která pracuje v jiném státě, než kde má uvedeno trvalé bydliště.
Ministerstvo vnitra je definuje výhradně jako občany EU a občany ČR. Tuto skupinu osob značně ovlivnil zákaz volného pohybu osob, který v ČR platil od 16. března. Aktuálně platí, že od pondělí 27. dubna mohou pendleři vycestovat za prací denně. Ovšem s několika specifiky.
Pendlery čeká testování
Jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, nutné je potvrzení o zdravotním stavu deklarující, že pendler netrpí onemocněním covid-19. Výsledek musí být negativní prokázaným testem, případně dotyčná osoba musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu. Ačkoli se spekulovalo, že se najde možnost se tomto opatření vyhnout, nakonec se tak nestalo.
Přesná podoba testování vzbudila diskusi. Samotní pendleři netušili, zda bude požadován PCR test nebo bude stačit rychlotest. S tím souvisely i dohady nad tím, kde se nechat otestovat. U rychlotestů připadá v úvahu hygiena nebo praktický lékař. Situace s PCR testem je komplikovanější, vyhodnotit ho musí příslušná laboratoř.
Na pravou míru pak informace uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Ten vysvětlil, že nutný bude PCR test, který navíc nesmí být starší než 4 dny. Pendleři budou povinni dle ministra předložit negativní test jednou za dva týdny. Testování mohou podstoupit i v tuzemsku.
Jak se budou pendleři kontrolovat
Testy by se měly kontrolovat přímo na hranicích. Pokud test mít dotyčná osoba nebude, informaci obdrží hygienici.
Ti budou následně také kontrolovat dodržování karantény. To v praxi znamená se především vyhýbat kontaktu s lidmi. A to nejen co se týče lidí na veřejnosti, ale i těch ve společné domácnosti. Přípustné je opuštění domova pouze za účelem předem domluvené návštěvy lékaře.
Nespokojení pendleři proto ohledně přísné nařízené karantény argumentují, že žádné praktické uvolnění striktních protikoronavirových opatření pro ně nenastalo.
Otazníky nejen kolem placení
Pendleři v této chvíli netuší, kdo bude testy financovat. Už teď je jasné, že test v tuzemsku vyjde dráž. Laboratorní testování vyjde asi na 3000 Kč. Přeshraniční pracovníky pochopitelně zajímá nejvíc, zda si testy budou muset platit sami.
To se bude muset vyjasnit a přeshraniční pracovníci tak zatím vyzývají ministerstvo, aby vydalo jasné pokyny. Dosavadní obrázek o tom, jak bude život v republice fungovat po rozvolnění zákazu volného pohybu osob, totiž zatím lze poskládat spíše z nepříliš ucelených informací, které se postupně objevují v médiích.
Kdo spadá mezi výjimky
Výjimka z výše popsaných pravidel se týká těch, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách a ve složkách integrovaného záchranného systému. Od 14. dubna platí výjimka i pro pracovníky v kritické infrastruktuře.
Často kladené dotazy
Voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid commodi consequat. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim laborum.