Současná ekonomická situace vede zaměstnavatele k tomu, aby pátrali po zaměstnancích v zahraničí. Dochází tak k přílivu pracovníků také z Filipín. Jaké zkušenosti s těmito zaměstnanci tuzemské firmy mají?
Mentalita Filipínců
Na úvod ve stručnosti náhled na tento ostrovní stát a mentalitu jejich obyvatel, která je evropskému kulturnímu kontextu vzdálenější.
Byť je jako první bod nutné dodat, že ne tolik, jako u jiných asijských národů. Filipínci jsou zvyklí pracovat v zahraničí. Do značné míry bychom je proto mohli označit za národ kosmopolitnější a evropskému smýšlení uchopitelnější.
K tomu přispívá i fakt, že významný vliv na ostrově hraje také křesťanství. Díky tomu je pro Filipínce zcela běžným milníkem i klasické slavení Vánoc atd.
Obecně charakterizuje Filipínce zejména serióznosti a poctivost. A to bez ohledu na to, ze které sociální vrstvy pocházejí. Ti, kteří s nimi mají zkušenost, svorně potvrzují, že mít filipínské zaměstnance rozhodně znamená nemuset se obávat o to, že se něco ztratí, případně bude rovnou odcizeno.
Filipínci na pracovních pozicích v ČR
V českých firmách chybí stovky tisíc lidí a i když je cca stejný počet lidí aktuálně bez práce, na nabízené posty se uchazeči ne vždy hodí. Proto je nutné hledat zájemce o práci také jinde a Filipínci jsou jednou z možných dobrých voleb.
Dosavadní zkušenosti s nimi jsou totiž zatím více než pozitivní. Zaměstnavatelé si chválí pracovitost i znalost angličtiny, která Filipíncům výrazně otevírá cestu do světa. Ostatně zaměstnavatelé na západ od nás už potenciál filipínských „pracantů“ pochopili dávno.
Uplatnění se přitom otevírá i například v sociálních službách, kde by mohly novou pracovní pozici najít zejména ženy, jimž je schopnost pečovat vlastní. Jak se shodují ředitelé pobytových zařízeních, personální situace je v této sféře velmi špatná.
Motivovat zahraniční uchazeče k tomu, aby na volná místa nastoupili, je jednou z možností, jak tento typ služeb zachovat. Filipínky se navíc v hojném počtu uplatňují i jako chůvy nebo hospodyně. Filipínce lze objevit dokonce i mezi personálem nejednoho tuzemského hotelu.
Filipínci se však v ČR dokázali úspěšně uplatit i na mnoha dalších postech, zkušenosti s nimi jsou například na postech operátorů. Exotičtí zaměstnanci obsazují i pracovní pozice, jako jsou dělníci nebo letečtí mechanici. Nanejvýš vhodní jsou ale též na místa kvalifikovanějších zaměstnanců, jako jsou například programátoři.
V praxi se potvrdilo, že Filipínci jsou na práci v zahraničí velmi dobře připraveni. Dle zaměstnavatelů se jedná o velmi pilné a komunikativní osobnosti. Na pracovištích s nimi nebývají žádné problémy, zaměstnanci jsou velmi spolehliví a loajální vůči firmě, ve které pracují.
Co je Režim Filipíny
Režim Filipíny především slouží ke zkrácení celkové doby potřebné pro získání tzv. zaměstnanecké karty. Přihláška do tohoto programu v praxi znamená možnost zajištění termínu pro podání zaměstnanecké karty na velvyslanectví ČR. V praxi to znamená, že doba náboru cizích pracovníků se významně zkracuje, a to zhruba na 3 měsíce.
Projekt Filipíny si tak klade za cíl primárně zjednodušení byrokratické zátěže a zkrácení potřebné doby pro získání vhodného zaměstnance. Díky tomu mohou firmy pokračovat v plnění svých cílů a nedostatek zaměstnanců nebude představovat potenciální hrozbu pro výrobu.
Vládní program navazuje na systém tzv. režimů, které jsou zaměřeny na nábor zahraničních pracovníků. Jako první byl oficiálně v roce 2016 spuštění Pilotní projekt Ukrajina a setkal se s velmi kladnou odezvou. Proto byl systém v průběhu let rozšířen i na další státy, nejen na Filipíny, ale také například i Indii či Mongolsko.
Často kladené dotazy
Voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid commodi consequat. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim laborum.